Światowy Dzień Wielorybów ustanowiony został na Hawajach przez Pacific Whale Foundation. Największe obchody święta odbywają się na Maui – drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów. Każdej zimy w pobliżu wyspy pojawiają się stada humbaków, które odbywają gody, tutaj też rodzą się ich młode. Od 35 lat w lutym na wyspie odbywa się Maui Whale Festiwal, którego kulminacyjnym momentem są obchody Dnia Wielorybów ze spektakularną paradą waleni. My w Polsce również możemy świętować z nimi, chociażby  przez wzgląd na naszego bałtyckiego walenia – krytycznie zagrożonego wyginięciem morświna (według obliczeń naukowców w Bałtyku jest ich niecałe 450). Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale jak każdy organizm na Ziemi spełniają ważną rolę w swoich ekosystemach, a ich wyginięcie czy choćby drastyczny spadek populacji powoduje zachwianie równowagi w przyrodzie.

Z okazji Światowego Dnia Wielorybów, w dniu 5 lutego 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Radomsku odbyły się przygotowane przez Panią Anetę Gnyp warsztaty ekologiczno-plastyczne. W zajęciach wzięła udział klasa IId ze Szkoły Podstawowej Nr 7 pod opieką Pani Edyty Kaczmarczyk i Pani Małgorzaty Fimowicz-Bednarskiej.

W trakcie warsztatów dzieci poznały niektóre gatunki waleni – ich zwyczaje, środowisko występowania oraz zagrożenia.

W trakcie projekcji filmowej drugoklasiści zobaczyli akrobacje delfinów w wodzie oraz największe zwierzę świata – płetwala błękitnego.

Dzieci uczestniczące w warsztatach zdobyły wiadomości na temat życia wielorybów oraz praktycznie kształciły swoje umiejętności plastyczne.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali prace plastyczne– pudełko prezentowe w kształcie finwala oraz wielorybią zakładkę do książki

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z warsztatów udostępnionych nam przez Panią Małgorzatę Fimowicz-Bednarską.

Relacja z warsztatów “Dzień wielorybów”